
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | Adjustable |
| Dropout Voltage | 85 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 900 mV |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | -0.35 mV |
| Line Regulation | 0.07 mV |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$5.17606
Ext.Price$5.17606
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.17606 | $5.17606 |
| 10 | $5.05434 | $50.54340 |
| 25 | $5.00009 | $125.00225 |
| 50 | $4.94642 | $247.32100 |
| 100 | $4.89337 | $489.33700 |
